Telewizja to wróg człowieka

Długie oglądanie telewizji i brak aktywności nie są dobre dla pracy mózgu. Wydajność poznawcza ludzi po pięćdziesiątce, którzy od młodości poświęcali ponad trzy godziny dziennie na oglądanie telewizji i unikali aktywności fizycznej, jest słaba.

Uczeni w San Francisco przeprowadzili badania, z których wynika, że osoby, które od dwóch lub trzech dekad spędzają dużo czasu na kanapie oglądając telewizję, odznaczają się spowolnieniem różnych funkcji w średnim i starszym wieku.

Przez 25 lat monitorowano styl życia i zdolności poznawcze 3.247 ludzi, którzy na początku testów mieli 18-30 lat. Okresowo uczestników poddawano badaniom, które miały na celu ocenę szybkości przetwarzania danych, funkcji wykonawczych i pamięci werbalnej. Odkryto, że osoby, które od młodych lat oglądały telewizję ponad trzy godziny dziennie, były bardziej narażone na kiepskie wyniki testów zdolności poznawczych. Jeszcze niższe rezultaty osiągali ci, którzy cechowali się niską aktywnością fizyczną, a najgorsze wyniki uzyskiwały osoby, które oglądały telewizję przez wiele godzin i poświęcały bardzo niewielką ilość czasu na jakikolwiek wysiłek fizyczny.
Niski poziom aktywności fizycznej w połączeniu z długim oglądaniem telewizji przez młodych ludzi są związane z wyższym osłabieniem funkcji poznawczych w wieku średnim. W szczególności taki styl życia jest związany z niższą prędkością przetwarzania danych i osłabieniem funkcji wykonawczych.

Przeczytaj również...