Bardzo poźne macierzyństwo

Kobiety coraz później zostają matkami, ale pewna mieszkanka Indii mogła w tej dziedzinie pobić rekord – ma ponad 70 lat i właśnie urodziła swoje pierwsze dziecko.

Daljinder Kaur, która liczy sobie około 72 lat urodziła zdrowego chłopca. Ojcem dziecka jest 79-letni mąż kobiety. Para jest małżeństwem od 46 lat .

Pani Daljinder od dwóch lat leczyła niepłodność metodą in vitro Trzecia próba zajścia w ciążę okazała się udana. W kwietniu 2016 roku została matką chłopca o imieniu Arman.
Poddanie kobiety zabiegowi in vitro spotkało się z negatywnymi reakcjami części środowiska lekarskiego. Rada Lekarska Indii od dawna postuluje wprowadzenie prawodawstwa ,zakazującego leczenia bezpłodności u kobiet powyżej 50 roku życia, ze względu na ryzyko dla zdrowia i życia starszych matek i ich dzieci. Lekarze, którzy stosują metodę in vitro u starszych kobiet uważają , że prawo do rozrodu jest jednym z fundamentalnych praw i rząd nie powinien go ograniczać. Według nich decyzję o rodzicielstwie powinno się zostawić pacjentkom.

Przeczytaj również...