70 lat minęło – urodziny Jerzego Stuhra

Jerzy Stuhr to znany aktor teatralny, filmowy i telewizyjny, ale też wykładowca, pedagog, reżyser.Należy do polskich aktorów z najwyższym wykształceniem, bo w 1994 roku otrzymał tytuł profesorski. W latach 1990–1996 i 2002–2008 pełnił funkcję rektora PWST w Krakowie.
Natomiast od 1998 r. jest członkiem Europejskiej Akademii Filmowej. Jerzy Stuhr skończył 70 lat. Starszej widowni jest znany  z filmów z lat 70-tych: „Wodzirej”, „Bez znieczulenia”, „Szansa” i 80-tych z komedii: „Seksmisja,”  „Kingsajz”, ale  także: Chwała bohaterom”, „Obywatel Piszczyk”, „Łuk Erosa”. W latach 90-tych  wystąpił w „Deja vu”, „Uprowadzeniu Agaty” oraz obu częściach „Kilera”. Fascynujące kreacje stworzył w obrazach „Spis cudzołożnic” i „Trzy kolory.  Najmłodszym widzom kojarzy się na pewno z głosem Osła z animacji o sympatycznym zielonym ogrze Shreku oraz Gargamela z ostatniej kinowej wersji Smerfów.
Jerzy Stuhr stworzył też wiele kreacji teatralnych, zarówno dramatycznych jak i komediowych.
Napisał również kilka książek autobiograficznych.

Aktor przebył ciężką chorobę nowotworową – raka krtani, ale po tej traumie już wrócił na scenę i  wydał nawet książkę, w której ukazuje ten dramatyczny czas w  swoim życiu.

Przeczytaj również...