Witaj!

Ocena wątku:
  • 72 Głosów - 2.88 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Co z rentami?
#1
Co się zmieni, jeśli nowelizacja ustawy o rentach wejdzie w życie?

Wysokość rent będzie obliczana w inny sposób. Podobnie jak emerytury według nowego systemu. Jeśli nowelizacja wejdzie w życie, to ustalając wysokość renty, ZUS ustali najpierw stan naszego konta emerytalnego. Weźmie pod uwagę kapitał początkowy oraz zgromadzone tam składki. Kwota ta zostanie podzielona przez statystyczną długość życia 60-letniej osoby. Dane takie podaje GUS w formie specjalnych tabel.

W przypadku osoby np. 30-letniej ZUS wyliczy świadczenie na podstawie tego, co zostało zgromadzone na koncie, oraz hipotetycznego kapitału, jaki osoba ta zebrałaby, pracując do 60 roku życia.

Dlaczego renty wyliczane nowym sposobem mogą być niższe?

Kwota świadczenia będzie w dużo większym stopniu niż teraz zależała od wysokości odprowadzanych przez nas składek. Nie będzie już natomiast stałego elementu w wyliczaniu wysokości renty, jaką jest teraz kwota bazowa nazywana "zapleczem socjalnym".

Pojawiły się obawy, że osoby bardzo młode i słabo zarabiające przechodzące na rentę będą otrzymywały świadczenia w symbolicznej, bardzo niskiej wysokości. Jednak to obawy nie do końca uzasadnione - utrzymane zostaną minimalne wysokości rent. Tak jak jest to teraz. Przypomnijmy: od 1 marca tego roku minimalna renta z tytułu całkowitej niezdolności do pracy to 636,29 zł, natomiast renta z tytułu częściowej niezdolności do pracy - 489,44 zł.
 
 


Skocz do: