Witaj!

Ocena wątku:
  • 24 Głosów - 2.5 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Ulgi dla krwiodawców
#1
Okazuje się, że dzięki krwiodawstwu znacznie łatwiej niż na codziennych przejazdach można oszczędzić na podatkach. Aby skorzystać z ulgi, należy wziąć odpowiednie zaświadczenie z centrum krwiodawstwa i do zeznania podatkowego dołączyć wypełniony PIT/O. W ten sposób za każdy litr oddanej krwi możemy odliczyć sobie 130 zł od przychodu (osoby opodatkowane ryczałtem ewidencjonowanym) lub od dochodu (podatnicy rozliczający się według skali podatkowej). Łącznie z darowiznami dla organizacji charytatywnych i religijnych suma odliczenia od dochodu (przychodu) nie może jednak przekroczyć 6 proc. jego wartości. Zaświadczenie o ilości oddanej krwi trzeba przechowywać przez 5 lat.

Oprócz ulgi podatkowej, osobom oddającym krew przysługują również inne korzyści. Według informacji ze strony NCK krwiodawca może liczyć na zwolnienie pracy w dniu, w którym oddaje krew i na czas okresowego badania krwi oraz na zwrot utraconego zarobku na zasadach wynikających z przepisów prawa pracy. Honorowym dawcom krwi przysługuje również prawo do posiłku regeneracyjnego o wartości odżywczej 4,5 tys. kcal (zazwyczaj 8 czekolad) oraz zwrot kosztów przejazdu do jednostki organizacyjnej publicznej służby krwi.

Po oddaniu 5 litrów krwi w przypadku kobiet lub 6 - w przypadku mężczyzn, krwiodawcom przysługuje również prawo do obsługi poza kolejnością w ośrodkach opieki zdrowotnej i w aptekach oraz bezpłatne zaopatrzenie w leki objęte wykazami leków podstawowych i uzupełniających do wysokości limitu ceny.

W niektórych przypadkach dawcy (np. rzadkich grup krwi krwi, lub poddawani specjalnym zabiegom dawcy osocza) mogą otrzymać ekwiwalent pieniężny za pobraną krew i zabiegi.
 
 


Skocz do: