Witaj!

Ocena wątku:
  • 40 Głosów - 2.98 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Rodzinka nuklearna
#1
Rodzina nuklearna jest rodziną, na którą składają się dwa pokolenia – rodziców i dzieci (także adoptowanych). Tym samym, między członkami rodziny nuklearnej występują dwa typy więzi społecznych: więź małżeńska i więź rodzicielska. Rodzina nuklearna jest zwykle rodziną małą – współcześnie coraz częściej (choć oczywiście zależy to od danego społeczeństwa) spotykamy się z modelem rodziny typu 2+1 (dwoje rodziców i jedno dziecko) lub 2+2 (dwoje rodziców i dwoje dzieci).

Model rodziny nuklearnej rozpowszechnił się wraz ze zmianami społecznymi – emancypacją i karierą zawodową kobiet, wzrostem ich aspiracji. Przed modelem rodziny nuklearnej powszechnym typem była rodzina duża, wielopokoleniowa, w której małżeństwo i ich dzieci mieszkało z rodzicami jednego z małżonków. W takiej rodzinie sprawowana była nie tylko opieka nad dziećmi (zajmowali się tym dziadkowie w czasie pracy rodziców), ale także (...)
ad seniorami i pomoc w ich problemach związanych z wiekiem. Inną zaletą rodziny wielopokoleniowej była duża oszczędność kosztów – dwie rodziny zajmowały przecież jedno mieszkanie.

Warto zaznaczyć jednak, że współczesne zjawisko powszechności nuklearnego modelu rodziny może powodować także pewne problemy. Kiedy rodzice wychowają dzieci, które następnie się usamodzielnią – pozostają najczęściej sami. Ich własne dzieci nie zawsze są w stanie zapewnić im konieczną pomoc, wsparcie i opiekę, stąd w ostatnich latach rozwijają się dość szybko rozmaite domy opieki – instytucje zajmujące się osobami starszymi.
 
 


Skocz do: