Proces starzenia nie dotyczy 90 plus

Aby dotrwać w zdrowiu do  zaawansowanego wieku, uczeni polecają Dietę Epoki Kamienia. Została opracowana przez dr. Waltera L. Voegtlina i stanowi ekwiwalent diety paleolitycznej, stosowanej przez naszych zbieracko-łowieckich przodków.

Dieta ta wymaga rezygnacji z artykułów stanowiących efekt produkcji przemysłowo-rolniczej  i jest bogata w mięso, ryby, warzywa, owoce, korzonki, orzechy.

Wyeliminowane są z niej produkty pełnoziarniste, rośliny strączkowe, produkty mleczne, sól, cukier rafinowany i przetwarzane oleje.

Jak informuje profesor Rose w tekście opublikowanym w New Scientist, przejście na dietę stosowaną przez naszych łowiecko-zbierackich przodków może przyspieszyć nadejście zdrowego etapu starości.

Profesor Rose deklaruje, że od kilku lat stosuje opisywany sposób odżywiania się i jest zadowolony z efektów. Podobno w młodszym wieku, nasz organizm lepiej sobie radzi ze współczesną dietą, ale w starszym wieku łatwiej mu funkcjonować, gdy stosuje Dietę Epoki Kamienia.

Zdaniem profesora Rose’a starzenie się nie oznacza ciągłego pogarszania się stanu zdrowia.

Za wszystko odpowiadają geny, które w ciągu całego życia ulegają zmianie przystosowując do nowych warunków. Proces ten jest odpowiedzialny m. in., za choroby.

Niemniej jednak po około dziewięciu dekadach organizm nie doświadcza żadnych wyzwań, które wymagałyby modyfikacji genów. Odkrycie to daje szansę na realizację odwiecznego ludzkiego pragnienia przedłużania życia.