Telewizja ma wpływ na długość życia

Siedzenie przed telewizorem zajmuje przeciętnie nawet sześć godzin dziennie, to zaś może skrócić oczekiwaną długość życia o pięć lat, wynika z nowych badań.

Oglądanie telewizji wpływa na organizm na wiele sposobów poprzez powstrzymywanie aktywności fizycznej (przecież odbywa się zwykle z kanapy czy fotela), co związane jest z wyższym ryzykiem serca, zawałami i udarami oraz zwiększonym prawdopodobieństwem śmierci z jakiejkolwiek przyczyny.

Analizując opublikowane wcześniej dane z badań naukowcy  starali się ustalić związek pomiędzy długością oglądania telewizji i zagrożeniem przedwczesną śmiercią . W badaniu wzięło udział ponad 11.000 osób.

Naukowcy odkryli, że każda godzina oglądania telewizji po 25 roku życia to skrócenie średniej długości życia o prawie 22 minuty – każdy, kto spędza czas oglądając TV średnio sześć godzin dziennie, może żyć pięć lat krócej w porównaniu z osobami, które w ogóle nie zasiadają przed telewizorem.

Kiedy uczeni porównali uzyskane wyniki z efektami takich ryzykowanych zachowań, jak palenie papierosów, okazało się, że oglądanie TV stanowi większe zagrożenie dla zdrowia. Długotrwałe palenie papierosów wiąże się z skróceniem długości życia średnio o cztery lata u osób po pięćdziesiątce.