Jak zapobiegać grypie ?

Corocznie, w okresie od września do kwietnia, wzrasta ryzyko zachorowania na grypę. Nagły początek, wysoka gorączką, bóle mięśni i głowy, uczucie rozbicia, bóle brzucha i biegunka, kaszel i bóle gardła – to jej najczęstsze objawy.

Grypa ze względu na masowość zachorowań, zmienność wirusów i ryzyko powikłań stanowi poważne zagrożenie dla naszego zdrowia, a nawet życia. Rocznie na grypę zapada od 300 mln do 1,5 mld ludzi. Umiera z tego powodu od 0,5 mln do 1 mln chorych.

Najgroźniejsze powikłania grypy to: zapalenie płuc, zapalenie mięśnia sercowego i osierdzia.

Najskuteczniejszą metodą jej zapobiegania wciąż pozostają szczepienia. Ze względu na zmienność wirusów należy jednak powtarzać je każdego roku, korzystając przy tym z nowej, aktualnej partii szczepionek.

Aby uchronić się przed grypą, poza szczepieniami należy pamiętać również o przestrzeganiu podstawowych zasad higieny: dokładnym myciu rąk przed każdym posiłkiem lub kontaktem z żywnością.

W czasie epidemii czy pandemii grypy powinniśmy unikać spożywania posiłków w miejscach publicznych, pocałunków, podawania rąk przy powitaniu i tarcia oczu. W razie choroby należy używać jednorazowych chusteczek, unikać kaszlu w zwiniętą dłoń, a także myć jak najczęściej ręce, aby nie roznosić choroby.

Ze szczepień powinny skorzystać przede wszystkim osoby z grup wysokiego ryzyka powikłań po tej chorobie. Mowa tu o osobach w podeszłym wieku, z przewlekłymi chorobami nerek, układu oddechowego i krążenia, chorych na cukrzycę, po przeszczepach oraz zakażonych wirusem HIV. Spośród osób zdrowych, o szczepieniach powinny pomyśleć kobiety w ciąży, dzieci, personel medyczny, a także opiekunowie pracujący w żłobkach, przedszkolach i domach opieki społecznej.