Pozim witaminy D

Badania wykazały, że starsze osoby z niskim poziomem witaminy D miały o 30 procent wyższe ryzyko wcześniejszego zgonu niż ci, w których organizmach ilość tej witaminy jest znaczniejszy.

Ogólnie rzecz biorąc, ludzie, którzy byli wątli, mieli ponad dwukrotnie ryzyko zgonu niż ci, których cechował dobry stan zdrowia. Osoby odznaczające się słabym stanem zdrowia a jednocześnie niskim poziomem witaminy D były trzykrotnie bardziej narażone na przedwczesną śmierć w porównaniu do osób będących w dobrej formie i odznaczających się wyższym poziomem witaminy D.

Jak wskazują eksperci, poprzednie badania wykazywały związek pomiędzy słabością czy niedostateczną ilością witaminy D a większym ryzykiem przedwczesnego zgonu, Niemniej jednak obecne testy wskazują na połączony efekt tych dwóch czynników, mówią uczeni z Oregon State University.

W badaniach wzięło udział 4 300 osób w wieku powyżej 50 lat.

Skupiono się na ocenie diety, metabolizmu, aktywności fizycznej. Wywnioskowano, że – jakkolwiek wraz z wiekiem rośnie ryzyko czerniaka – warto zachęcać starszych ludzi do aktywności na świeżym powietrzu, ponieważ okazuje się, że uczestnicy o słabszej formie, którzy zadbają o odpowiedni poziom witaminy D, mają większe szanse na prowadzenie dłuższego i bardziej niezależnego życia.