Giną pszczoły

Naukowcy zaobserwowali znaczny spadek liczby pszczół oraz poziomu świadczenia usług zapylania na rozległych, umiarkowanych i tropikalnych agroekosystemach, które są poddawane procesom zagospodarowywania. Dotyczy to w szczególny sposób Europejczyków, gdyż za 22 mld EUR ze 153 mld EUR światowej produkcji roślinnej odpowiada Europa, a produkcja ta jest w całości uzależniona od zapylania przez owady.

Końcowym efektem, jak się obawiają, będzie bezpośredni wpływ na stabilność produkcji żywności i na ceny detaliczne. Ostatecznie może również ucierpieć zdrowie Europejczyków.

Uczeni podkreślają, że mniejsza ilość owoców i warzyw dostępnych dla konsumentów może spowodować problemy zdrowotne w wielu regionach na świecie. Światowa Organizacja Zdrowia zaleca spożywanie co najmniej 400 gram owoców i warzyw dziennie. W toku badań wykazano, że ponad 50% gospodarstw domowych w Europie nie spełnia tego zalecenia. Jeżeli problem z owadami zapylającymi nie zostanie rozwiązany, to wskaźnik ten niewątpliwie wzrośnie.