Tradycja Dnia Kobiet

Powstanie Międzynarodowego Dnia Kobiet wywodzi się się z ruchów robotniczych w Ameryce Północnej. 8 marca 1908 w Nowym Jorku  robotnice tyrające od rana do nocy w jednej z fabryk za psi grosz, zastrajkowały upominając się o lepsze traktowanie, godne warunki pracy oraz prawo wyborcze. Właściciel fabryki, chcąc ustrzec się od afery, zamknął w niej zbuntowane kobiety. Doszło wtedy do tragedii, bo wybuchł pożar i 129 kobiet spłonęło żywcem w płomieniach. W  roku 1910 Międzynarodówka Socjalistyczna powołała do życia  Międzynarodowy Dzień Kobiet, w celu, zaakcentowania,  że kobiety są ludźmi i należą się im prawa równe mężczyznom..

Święto 8 marca  ma niewiele  wspólnego z komunizmem, jest ono  ważne dla wielu kobiet, które popierają działania naszych prababek w walce o  równość. Jest jeszcze wiele krajów, gdzie kobiety nie mają pełnych praw obywatelskich .

W PRL dzień kobiet był tylko tradycyjnym goździkiem i paczką rajstop, nie utożsamiano go z wydarzeniami z początku XX wieku.

Obecnie w Polsce dzień kobiet jest wydarzeniem, któremu sympatyzują głównie młode panie. Jednakże od kilkunastu lat około daty 8 marca odbywa się w Warszawie manifestacja, poprzez nią Polki podkreślają swoją obecność w życiu społecznym i politycznym oraz akcentują równość praw.

W dobie dzisiejszej w Polsce Dzień Kobiet ma zarówno swoich zwolenników jak i przeciwników. Międzynarodowy Dzień Kobiet zniosła była  premier Hanna Suchocka, ale większość pań raczej będzie zadowolona z obsypania ją  kwiatami przez swojego mężczyznę.

 

Przeczytaj również...