DŁUGOWIECZNI

W styczniu ruszyła ogólnopolska kampania „DŁUGOWIECZNI”, współorganizowana przez fundację „Porozumienie bez barier” Jolanty Kwaśniewskiej. Działania mają pomóc osobom w podeszłym wieku, często schorowanym i samotnym, które czują się niepotrzebne. W ramach kampanii ruszył program edukacyjny, kierowany do przedszkoli: „Starość zaczyna się już w przedszkolu”.

– Zależy nam na tym, by przywrócić starości szacunek, godność. (…) Panuje kult młodości, jeśli chcemy zmienić tę sytuację to musimy zacząć właśnie od tych małych dzieciaków, żeby pokazywać starsze osoby przez pryzmat ich doświadczenia, mądrości, kompetencji. W 2035 r. w Polsce i na świecie 35% społeczeństwa to będą osoby powyżej 65. roku życia” – mówi Jolanta Kwaśniewska.

Pani Jadwiga Kopeć, która uczestniczy w programie „Starość zaczyna się już w przedszkolu” na pytanie Agaty Młynarskiej, prowadzącej program, czy starość nadal jest tematem tabu odpowiada: „Do tej pory tak było. [uważało się] że starość jest brzydka, że starości się nie pokazuje, ale zaczyna się to zmieniać – zmieniać się na plus”. Pani Jadwiga wśród pozytywów wymienia m.in. działające w Polsce studia trzeciego wieku, dzięki którym seniorzy mogą rozwijać swoje zainteresowania. Podkreśliła także, że zmienia się świadomość młodych ludzi – że zauważają starość. I dodaje z uśmiechem: „Starość jest pojęciem względnym. Uważam, że jestem w dalszym ciągu młoda!”