Polacy boją się euro

Poparcie dla wprowadzenia w Polsce euro stopniowo maleje. Obecnie za przyjęciem przez nasz kraj wspólnej europejskiej waluty opowiada się już tylko niespełna co trzeci Polak.

 Przeciw temu posunięciu jest obecnie 60% badanych (o 11 punktów więcej niż rok temu i o 22 punkty więcej niż przed dwoma laty).

Tylko nieco ponad jedna trzecia dorosłych Polaków  wierzy, że nasz kraj odniesie gospodarcze korzyści z przyjęcia wspólnej waluty. Przeważają obawy, że w wyniku tej decyzji Polska raczej straci, niż zyska.

O ile jeszcze rok temu ponad połowa Polaków uważała, że przyjęcie wspólnej waluty będzie korzystne dla polskich przedsiębiorców, o tyle obecnie opinię tę wyraża dwie piąte. Z 27% do 37% wzrósł odsetek badanych spodziewających się raczej negatywnych skutków wprowadzenia euro dla przedsiębiorców.

Opinia o niekorzystnych skutkach przystąpienia do strefy euro dla większości społeczeństwa najprawdopodobniej wynika m.in. z niemal powszechnie wyrażanego przekonania, że po wprowadzeniu w Polsce europejskiej waluty ceny większości towarów i usług wzrosną.