Szekspir w Gdańsku

W okresie od 30 lipca do 7 sierpnia w Gdańsku będzie można obejrzeć najlepsze polskie i zagraniczne sztuki szekspirowskie.

 Festiwal Szekspirowski, bo o nim mowa,  obchodzi w tym roku swoje piętnastolecie. Przez ten czas zyskał międzynarodowe uznanie i na stałe wpisał się do kalendarza najważniejszych imprez szekspirowskich na świecie. Do 2010 roku włącznie wystąpiło na na nim ponad 150 zespołów teatralnych z blisko 40 krajów, prezentując tak wybitnych twórców jak: Peter Brook, Luk Perceval, Elizabeth LeCompte, Lew Dodin, Eimuntas Nekrošius, Oskaras Koršunovas, Silviu Purcarete, Roberto Ciulli czy Robert Sturua.

Wydarzeniem jubileuszowego Festiwalu będzie nowa inscenizacja szekspirowska cieszącego się międzynarodowym uznaniem litewskiego twórcy Oskarasa Koršunovasa – „Burza”. Koršunovas, uważany za głównego wizjonera i reformatora litewskiej sceny teatralnej po 1989 roku, wedle opinii krytyków jest jednym z najwybitniejszych reżyserów europejskich. W 2006 roku został laureatem Premio Europa per il Teatro (Europejskiej Nagrody Teatralnej), najważniejszego europejskiego wyróżnienia dla artysty teatru. Wśród zdobywców „teatralnych Oskarów” są m.in.: Anatolij Wasiljew, Christopher Marthaler, Alvis Hermanis, teatr Royal Court, a także dwóch Polaków – Krystian Lupa i Krzysztof Warlikowski.

XV edycja Festiwalu Szekspirowskiego to również gratka dla miłośników teatru rosyjskiego – po dwuletniej przerwie na festiwalowych scenach zagoszczą świetne spektakle: „Król Lear” oraz „Hamlet” w reżyserii głośnego twórcy Nikolaja Kolady – laureata Międzynarodowej Nagrody im. Stanisławskiego. Nie zabraknie również zespołu z Rumunii, który przedstawi sztukę „Shaking Shakepeare” w reżyserii jednego z najbardziej cenionych twórców współczesnego teatru rumuńskiego Radu Alexandru Nica z teatru German State Theatre Timisoara.

Oryginalną propozycją jest muzyczny „Makbet” ze Szwecji w wykonaniu chóru Romeo & Julia Kören przy Royal Dramatic Theatre w Sztokholmie. Spektakl powstał na podstawie sztuki Szekspira z 1606 r. oraz czterech części kompozycyjno-wokalnych „La Guerre” Clément Janequins. Spektakl święcił triumfy na festiwalu teatralnym w Dubrovniku w Chorwacji, jest też zaproszony na Festiwal Szekspirowski w Neuss w Niemczech.