Jedna kawa dziennie

Prawdopodobieństwo konieczności leczenia farmakologicznego w celu kontroli nadciśnienia wydaje się być zwiększone u pijących kawę.

Kawa może wpływać na nadciśnienie. Z badań wynika, że u serwujących sobie kawę częściej potrzebne jest stosowanie leków w celu kontroli nadciśnienia.

Jednocześnie uczeni zaznaczają, że nie dość jasny jest związek między tym, jak dużo kawy dana osoba pije a zwiększonym ryzykiem nadciśnienia.

Jakkolwiek opisywane badania nie są pierwszymi w tym zakresie, związek pomiędzy piciem kawy a nadciśnieniem pozostaje niezbyt klarowny.
W badaniach przeprowadzonych przez uczonych z Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego w Finlandii wzięło udział 24 710 osób w wieku 25-64 lata.

Żaden z uczestników przed rozpoczęciem badania nie leczył nadciśnienia farmakologicznie, nie cierpiał na chorobę niedokrwienną serca, ani nie doznał udaru mózgu. Badani sami deklarowali ilość wypijanej codziennie kawy.

Stan zdrowia uczestników monitorowano średnio przez 13,2 lat. Podczas tego okresu ponad 2,5 tysiąca osób rozpoczęło farmakologiczne leczenie nadciśnienia.

Ryzyko konieczności terapii medykamentami było wyższe u osób pijących kawę niż u tych, którzy po nią nie sięgali. Najwyższe prawdopodobieństwo konieczności leczenia (wyższe o 29 proc.) dotyczyło ludzi pijących dwie do trzech filiżanek dziennie. Jednak picie ponad ośmiu filiżanek dziennie zwiększało ryzyko o 14 proc., więc ilość serwowanej kawy nie jest wprost proporcjonalna do zwiększenia potrzeby leczenia nadciśnienia.