Nie żyje ikona polskiej reżyserii

W wieku 90 lat zmarł Andrzej Wajda, twórca polskiej szkoły filmowej i kina moralnego niepokoju, reżyser wielu ważnych dla Polski obrazów, takich jak „Kanał”, „Popioły”, „Katyń”, „Ziemia Obiecana” czy „Człowiek z żelaza”.

Andrzej Wajda urodził się 6 marca 1926 roku w Suwałkach. Początkowo studiował malarstwo w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, by ostatecznie ukończyć w 1960 roku reżyserię w Szkole Filmowej w Łodzi. Filmy – w tym słynny „Kanał”, który przyniósł mu popularność również na świecie, tworzył jeszcze przed uzyskaniem dyplomu uczelni. Podobnie było z arcydziełem polskiej kinematografii, obrazem „Popiół i diament” oraz innymi produkcjami takimi jak na przykład „Lotna”. W pierwszych filmach Wajdy występował legendarny Zbigniew Cybulski i to jego role w połączeniu z reżyserią Wajdy sprawiły, że produkcje te były tak wyjątkowe. W późniejszych latach jednym z „ulubionych” aktorów reżysera stał się Daniel Olbrychski („Popioły”, „Brzezina”, „Piłat i inni”, „Wesele”, „Ziemia obiecana” i inne).

Za swoją twórczość i działalność na rzecz polskiej kultury Wajda był wielokrotnie nagradzany – otrzymał między innymi weneckiego Złotego Lwa za dorobek życia (1988), Oscara za całokształt twórczości (2000), Złotego Niedźwiedzia za całokształt twórczości (2006) oraz wiele innych nagród. W 2011 roku został Kawalerem Orła Białego – najwyższego polskiego odznaczenia państwowego. Otrzymał też wiele odznaczeń zagranicznych (w tym francuską Legię Honorową czy rosyjski Order Przyjaźni).

Ostatni film Wajdy „Powidoki” został polskim kandydatem do Oscara. Niestety twórca nie doczekał się jego premiery, zaplanowanej na styczeń 2017.

Reżyser zmarł wieczorem w niedzielę 9 października 2016 roku.

Przeczytaj również...