70 lat minęło

70-te urodziny obchodził niedawno Seweryn Krajewski – polski kompozytor, piosenkarz, multiinstrumentalista oraz były lider jednego z najsłynniejszych polskich zespołów – „Czerwone Gitary”.

Seweryn Krajewski urodził się 3 stycznia 1947 w Nowej Soli. Swoje dzieciństwo spędził w Sopocie, ukończył klasę skrzypiec Państwowej Szkoły Muzycznej i Liceum Muzycznego w Gdańsku. Od 1964 współpracował z zespołem Pięciolinie, następnie z Czerwono-Czarnymi. W 1965 roku dołączył do Czerwonych Gitar, a później stał się liderem zespołu. Śpiewał w nim i komponował przez ponad 30 lat – do 1997 roku, kiedy rozpoczął karierę solową.

Jest autorem i wykonawcą wielu doskonale znanych polskich utworów muzycznych, takich jak „Dzień jeden w roku”, „Takie ładne oczy”, „Anna Maria”, „Niech żyje bal”, „Uciekaj moje serce”, „Czekasz na tę jedną chwilę”, „Kiedy mnie już nie będzie”, „Nie jesteś sama” i „Chodź, przytul, przebacz”. Tworzył piosenki i muzykę do takich filmowych przebojów jak „Och, Karol”, „Kochankowie mojej mamy”, „Wakacje w Amsterdamie”, „Kogel-mogel”, „Uprowadzenie Agaty”, a także do serialu „Jan Serce”.

Ostatnia wydana płyta Andrzeja Seweryna to „Zimowe piosenki” śpiewane w duecie z Andrzejem Piasecznym. Łącznie do tej pory wydał 14 albumów studyjnych, a także płyty koncertowe, z muzyką filmową i liczne kompilacje.

W 2011 roku został odznaczony Złotym Medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis. W tym samym roku otrzymał statuetkę Wiktora w kategorii Gwiazda Piosenki oraz otrzymał ponownie nagrodę muzyczną Fryderyk w kategorii Kompozytor Roku (pierwszą dostał rok wcześniej).

W 2012 roku z myślą o popularyzowaniu twórczości Seweryna Krajewskiego powstałą fundacja jego imienia, która zajmuje się m.in. katalogowaniem i ochroną wszystkich przejawów twórczości artysty.

Przeczytaj również...