Alarm smogowy

Smog jest szkodliwy dla zdrowia, a najbardziej dla naszej błony śluzowej, która gromadzi wdychane przez nas zanieczyszczenia.
W trakcie oddychania najważniejszy jest nos, a tam błona śluzowa, która jest bardzo delikatna. To, co wdychamy, osadza się właśnie w nosie. Z tego powodu nadmierne zanieczyszczenia mogą w pierwszej kolejności powodować: niedrożność nosa, przewlekły katar czy zapalenie zatok. Organizm walczy, żeby pozbyć się szkodliwych substancji.

Konsekwencje smogu to też:  kaszel, przewlekłe bóle głowy wynikające z niedotlenienia, zapalenie spojówek czy słabsze odczuwanie smaku i zapachów. Pamiętajmy, że na szkodliwe substancje narażone są też: krtań, tchawica, oskrzela i płuca. Wdychanie nadmiernych zanieczyszczeń można porównać do palenia nawet kilku papierosów dziennie.

W czasie tzw. alarmu smogowego ograniczmy do  minimum spędzanie czasu na dworze. Zadbajmy o oczyszczenie i nawilżenie powietrza w mieszkaniu. Można to zrobić  przy użyciu mokrego ręcznika, który kładziemy na kaloryferze.

Przewlekły, uporczywy katar, nieustające kichanie, suchy kaszel, zapalenie spojówek,  złe samopoczucie,przewlekły  ból głowy, a także chrypka to objawy, które powinny nas zaniepokoić i skłonić do wizyty u lekarza.

Przeczytaj również...