Depresja a mózg

Odkryto, że u ludzi, którzy cierpią z powodu nawracającej depresji, skurczeniu ulega część mózgu odpowiedzialna za formowanie wspomnień.

Odkrycia mają szczególne znaczenie dla długotrwałego zdrowia tych, którzy cierpią z powodu depresji.

Uczeni z instytutów w różnych miejscach na świecie przeanalizowali wyniki danych dotyczących hipokampa u ludzi z depresją i osób zdrowych. Naukowcy porównali wyniki rezonansu magnetycznego mózgu u 8927 osób, 1728 spośród nich miało depresję.

Okazało się, że pacjenci z nawracającą depresją mieli jednocześnie mniejszy hipokamp, część mózgu odpowiedzialną za formowanie długotrwałych wspomień i łączenie ich z emocjami. Ludzie, którzy doświadczyli tylko jednego epizodu depresyjnego, mieli normalnej wielkości hipokamp.

Nawracające lub trwałe doświadczanie depresji robi więcej szkody w hipokampie, jeśli choroba pozostaje nieleczona. To w dużej mierze rozstrzyga pytanie, co jest pierwsze: mniejszy hipokamp czy depresja. Uszkodzenie mózgu pochodzi z nawrotów choroby.

Wyniki badania oznaczają, iż ludzie cierpiący z powodu depresji w młodszym wieku są bardziej narażeni na ryzyko, ponieważ ci którzy zaczęli doświadczać depresji, a to sprzyja wycofaniu społecznemu i zmniejszeniu wydajności w szkole lub w pracy, mieli wyższe prawdopodobieństwo częstszych epizodów choroby w przyszłości.

Jednocześnie jednak naukowcy uważają, że wiele zmian w mózgu jest odwracalnych, jeśli stosuje się odpowiednią terapię. – Inne badania wykazały odwracalność , a hipokamp to jeden z unikalnych obszarów mózgu, który szybko wytwarza nowe połączenia między komórkami.

Przeczytaj również...