Sposoby na stres

Wybierz się na spacer

Albo wyjedź za miasto, choć na godzinę. Kontakt z naturą jest leczniczy. Las, łąka, jezioro mają terapeutyczny wymiar, wystarczy trochę poprzebywać na świeżym powietrzu, pooglądać zieleń, a stan emocjonalny znacząco się poprawia.

Poćwicz

Ćwiczenia odprężają. Idź na siłownię, albo jeszcze lepiej – wybierz się na rower albo joccing w parku (w ten sposób połączysz relaksujące właściwości przyrody z odprężającą mocą sportu). Trening wywołuje zwiększenie wydzielania serotoniny, która ma dobry wpływ na psychiczne samopoczucie.

Poczytaj

Zatopienie się w książkowy świat pozwala oderwać się od codzienności i jej problemów. Umberto Eco powiedział, że „kto czyta książki – żyje podwójnie”. Czytanie to świetny sposób na chwilową choćby ucieczkę od problemów, które po lekturze mogą być widziane z innej perspektywy.

Zadzwoń do przyjaciela

Samo podzielenie się problemem sprawia, że wydaje się on nieco mniejszy, a na pewno pomaga się uspokoić, zebrać myśli, „wyrzucić” swój żal. Przyjaciele są niezastąpieni w takich okolicznościach – działają jak najlepszy antystresowy farmaceutyk.

Kup sobie coś

Nie, nie musisz wydawać fortuny, po prostu spraw sobie przyjemność jakimś drobiazgiem – nową książką czy kawą i sernikiem w ulubionej kawiarni. Dokonując takiego drobnego zakupu nakierujesz myśli na przyjemne tory, co osłabi stres.

Przeczytaj również...